Інсулін (від лат. Insula - острів) - гормон пептидної природи, що утворюється в бета-клітинах острівців Лангерганса підшлункової залози. Робить багатогранний вплив на обмін речовин практично у всіх тканинах. Відкрили інсулін: Джон Маклеод та Фредеріг Бантинг, за що були нагороджені Нобелівською премією у 1923 році за досягнення в медицині та фізіології.
Основна функція інсуліну - забезпечувати проникність клітинних мембран для молекул глюкози. У спрощеному вигляді можна сказати, що не тільки вуглеводи, а й будь-які поживні речовини в кінцевому рахунку розщеплюються до глюкози, яка і використовується для синтезу інших містять вуглець молекул, і є єдиним видом палива для клітинних енергостанцій - мітохондрій. Без інсуліну проникність клітинної мембрани для глюкози падає в 20 разів, і клітини помирають від голоду, а розчинений у крові надлишок цукру отруює організм.
Порушення секреції інсуліну унаслідок деструкції бета-клітин - абсолютна недостатність інсуліну - є ключовою ланкою патогенезу цукрового діабету 1-го типу. Порушення дії інсуліну на тканини - відносна інсулінова недостатність - має важливе місце у розвитку цукрового діабету 2-го типу. Більше про інсулін та його функції можна дізнатися на цьому САЙТІ.
Немає коментарів:
Дописати коментар