субота, 28 лютого 2015 р.

Тепловий удар

Журнал «Тайм», коментуючи смерть зірки американського спорту Корея Стрінґера, причиною якої був тепловий удар, помістив таке пояснення: під час великих фізичних навантажень у задушливий день іноді виділяється недостатньо поту, щоб охолодити тіло. І тоді може статися тепловий удар, який характеризується небезпечним для життя підвищенням температури тіла. Попереджальними симптомами удару є запаморочення, головний біль, нудота, слабість, замішання, пришвидшений пульс і гаряча суха почервоніла шкіра. Щоб зберегти людині життя, потрібно негайно охолодити тіло за допомогою крижаної води, пакетів з льодом або іншим способом. Але ліпше взагалі не допускати до такого стану. У журналі радиться «не займатись фізкультурою в найспекотнішу пору дня. Носити просторий одяг, який вільно пропускає повітря. І обов’язково багато пити», особливо води. Там також сказано, що «такі напої, як алкоголь, чай і кола,— сечогінні і лише виводять рідину з організму». (Джерело)

Відродження сонної хвороби

За повідомленням «Брітіш медікал джорнел», «дослідники попереджають, що у деяких частинах Африки знову надзвичайно зросла кількість випадків сонної хвороби». П’єр Котен, представник Асоціації боротьби з трипаносомозом в Африці, говорить: «Під загрозою захворіти перебуває шістдесят мільйонів людей, але під наглядом перебуває лише три — чотири мільйони таких осіб. Як наслідок, щороку реєструється нових випадків. Підраховано, що на сьогодні цією хворобою вражено принаймні 300 000-500 000 осіб». Хворобу, яку в 1960-х роках вважали викорененою, переносить муха цеце. До районів найбільшого ризику і тих, які потребують допомоги світової громадськості, належать такі країни, як Ангола, Демократична Республіка Конго та південний Судан. (Джерело)

Синдром Марфана

Коли хвороба загострюється — болю завдає кожен рух, бо зміщуються суглобм. Внаслідок цього нерви натягуються, і біль часом стає просто нестерпним. Що ж це за хвороба? Цей синдром названо ім’ям французького педіатра Антонена Марфана. У 1896 році він описав певне захворювання, яке згодом так і назвали: синдром Марфана. Хоча небагато хто хворіє на цю недугу,— за приблизними підрахунками 1 особа на 10 000,— вона вражає людей з усіх етнічних та соціальних груп суспільства. Синдром Марфана — спадкове захворювання. Оскільки за нього відповідальний домінантний ген, воно часом передається дітям навіть тоді, коли хворіє лише один з батьків. Тому часто в сім’ях від тієї недуги страждає покоління за поколінням. На сьогодні цю хворобу неможливо вилікувати, навіть якщо її виявлено в ранньому віці. Більше інформації про хворобу ТУТ

Імбир допомагає вагітним

Корінь імбиру послаблює ранкову нудоту в жінок, що перебувають на перших місяцях вагітності»,— говориться в газеті «Острейліан». Дослідження, проведене Університетом Південної Австралії, виявило, що один грам імбиру в день знімає ранкову нудоту в жінок, які недавно завагітніли. Цей засіб був відомий і раніше, але його ефективність не була науково доведена. Дослідження показало, що імбир діє так само як денна доза вітаміну B6, який часто призначають у таких випадках. (Джерело)

Гіпертонія

Кров’яний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки кровоносних судин. Вимірюють його за допомогою спеціального приладу, під’єднаного до надувної гумової манжетки, котрою обгортають руку вище ліктя. Результат складається з двох показників. Наприклад: 120/80. Перша цифра — це систолічний кров’яний тиск, він вказує величину тиску під час скорочення серця систоли. Друга цифра позначає діастолічний тиск — тиск у момент розслаблення серця діастоли. Кров’яний тиск вимірюють у міліметрах ртутного стовпчика, і якщо тиск людини перевищує 140/90, то лікарі ставлять діагноз: гіпертонія. Більше про профілактику та гіпертонію ви можете прочитати ТУТ

Мікроорганізм, який прикидається мертвим

Як повідомлялось у щоденній газеті «Фолья ді Сан-Паулу», бразильським вченим вдалося довідатись, до яких хитрощів вдається збудник лейшманіозу, щоб уразити імунну систему людини. Для цього мікроорганізм використовує один з природних процесів в організмі людини. Коли старі або хворі клітини вмирають (природне відмирання клітин ще називають апоптозом, то їх поглинають макрофаги. Збудник імітує хімічні сингали, котрі створює клітина на початковій стадії апоптозу. Макрофаг сприймає його як звичайну мертву клітину і поглинає. Тоді всередині макрофага мікроорганізм починає швидко розмножуватися і заражає інші клітини. Симптоми захворювання — виразки, опухання селезінки і печінки. Іноді зараження призводить до смерті. Згідно з «Фолья ді Сан-Паулу», вчені сподіваються, що відкриття стратегії вірусу допоможе знайти нові методи лікування лейшманіозу. (Джерело)

Клептоманія

Клептоманією називають «імпульсивний невмотивований потяг до злодійства». Це не просто погана звичка. Клептоманія може бути пов’язана із глибоко вкоріненими емоційними проблемами. Закоренілих злодіїв часто називають клептоманами. Однак лікарі говорять, що цей розлад трапляється доволі рідко. За повідомленням Американської психіатричної асоціації, від клептоманії страждає менше 5 відсотків крамничних злодіїв. (Джерело)

Вірус, що загрожує жінкам

Сьогодні вірусом папіломи людини (ВП-1) заражені мільйони жінок по цілому світі. Це найпоширеніша інфекція, що передається статевим шляхом. Згідно з ВООЗ, у країнах, які розвиваються, папіломавірус — основний фактор виникнення раку шийки матки. Вірус папіломи викликає в чоловіків і жінок появу бородавок, у тому числі на статевих органах. Ці бородавки називаються гострокінцевими кандиломами. Зазвичай вони доброякісні. Із понад ста видів папіломавірусів лише кілька призводять до раку. Коли жінка довгий час інфікована одним із цих небезпечних вірусів, це викликає рак шийки матки. Інші ж папіломавіруси знищує імунна система. Папіломавірус здебільшого вражає жінок, які рано розпочали статеве життя, мають багато сексуальних партнерів або ж їхній партнер вів безладне статеве життя. Часто жінки заражаються від начебто здорових чоловіків, бо в них хвороба протікає без жодних симптомів. Однак у деяких випадках носієм інфекції може бути навіть жінка, яка дотримується високої моралі або взагалі ніколи не мала статевих зносин. Нещодавні дослідження виявили, що ці віруси можуть передаватися при народженні від матері до дитини або ж ними можна заразитися іншим чином. Іноді хвороба дає про себе знати лише через багато років після інфікування. Більше про це захворювання ви можете прочитати ТУТ

Зубні захворювання

Зубний наліт - це м’який шар бактерій. Річ у ;тім, що бактерії живляться рештками їжі, перетворюючи цукри на кислоти, які руйнують зубну емаль. Через це вона стає пористою. Тоді утворюється карієс, інакше кажучи, зуб починає гнити. На цій стадії ви нічого не відчуваєте, але коли карієс досягає пульпи, зазвичай з’являється гострий біль.
Зубний наліт може спричинити ще іншу проблему. Якщо його добре не вичищати, він затвердіє і утворить зубний камінь. Як наслідок, може виникнути запалення ясен, вони відстануть від зубів і утворяться кишені. У ці кишені набивається їжа, якою живляться бактерії. Вони розмножуються - відбувається інфікування ясен. Стоматолог допоможе вам контролювати утворення каменів. Але якщо нехтувати цією проблемою, то тканина, яка оточує зуби, може зруйнуватися і зуби почнуть випадати. Через зубний камінь люди втрачають більше зубів, ніж через карієс. (Джерело)

Збільшення щитовидної залози

Проблеми зі щитовидкою можуть виникати через недостачу йоду, фізичне і розумове перевантаження, генетичні порушення, інфекції та різні хвороби (зазвичай автоімунні) або побічні дії медикаментів. Збільшена щитовидна залоза, тобто зоб, нерідко свідчить про існування якоїсь хвороби. Хвора щитовидка може бути збільшена за розмірами або містити вузли. Хоча зоб, як правило, вважається доброякісною пухлиною, ним не потрібно легковажити. Важливо звернутися до лікаря, адже зоб може свідчити про значно серйознішу хворобу — рак. Хвора щитовидна залоза виділяє або забагато, або замало гормонів. Посилення функції щитовидної залози називається гіпертереозом, а зниження - гіпотиреозом. Захворювання щитовидної залози може розвиватися поступово і непомітно. Іноді проходять роки, перш ніж людина помітить якісь порушення. Тому його, як і багато інших хвороб, важливо діагностувати на ранніх стадіях. Дуже поширені такі розлади щитовидної залози, як хвороба Хашімото і хвороба Грейвса. Це автоімунні захворювання, при яких імунна система атакує власні здорові клітини, вважаючи їх чужорідними. Хвороба Хашімото в жінок трапляється у шість разів частіше ніж у чоловіків і зазвичай призводить до гіпотиреозу. А хвороба Грейвса в жінок буває аж у вісім разів частіше. Зазвичай вона спричиняє гіпертиреоз. (Джерело)

Напад грибка

Як зазначає тижневик «Шпіґель», у Німеччині швидко поширюється епідермофітія стіп — грибкова інфекція пальців ніг та стіп, яка спричиняє біль. Від неї страждає кожен п’ятий німець, а в деяких інших європейських країнах рівень зараження ще вищий. Цим грибком можна легко заразитися скрізь, де люди ходять босі — в саунах, басейнах і навіть у деяких релігійних спорудах. Оскільки спори цього грибка дуже стійкі, устаткування і ванночки з дезінфікуючими засобами, де стопи піддаються дії хімікатів тільки декілька секунд, часто не запобігають, а сприяють поширенню епідермофітії стіп. Що ж робити, аби захистити свої ноги? Доктор Ганс-Юрген Тіц, який спеціалізується на грибкових захворюваннях, радить взувати пляжні капці скрізь, де інші ходять босі. Також дуже важливо, щоб ноги завжди були сухими. Якщо ви їх старанно витиратимете, особливо між пальцями, це запобіжить зараженню грибком та його розмноженню.(Джерело)

Англійська сіль рятує вагітних жінок

Як повідомляє лондонська газета «Таймс», проста і недорога терапія із застосуванням гідросульфату магнію (англійської солі) може вдвічі зменшити ймовірність еклампсії у вагітних жінок. Еклампсія — це небезпечне ускладнення перебігу вагітності, яке супроводжується конвульсіями і підвищенням кров’яного тиску. Щороку по цілому світі через еклампсію помирає 50 000 жінок і їхніх ненароджених дітей. У США для лікування прееклампсії (початкова форма еклампсії) вже багато років використовують краплі чи ін’єкції, які містять гідросульфат магнію. Однак у багатьох інших країнах ця терапія не така популярна. Тож міжнародна група лікарів з Інституту медико-санітарних дисциплін в Оксфорді (Англія) «вирішила дослідити вплив англійської солі на організм вагітної жінки,— говорилось у газеті.— В експерименті взяло участь 10 000 жінок із 33 країн світу. Через три роки... дослідження завершили достроково, оскільки користь англійської солі була незаперечною. У жінок, які страждали на прееклампсію і вживали англійську сіль, на 58 відсотків зменшилась імовірність конвульсій і на 45 відсотків знизився ризик летального кінця». Лікування англійською сіллю «коштує лише 3 фунта стерлінгів [4,5 долара], тому воно... доступне навіть жінкам у країнах, що розвиваються».(Джерело)

Грошовий синдром

Д-р Роджер Гендерсон, британський дослідник у галузі психічного здоров’я, нещодавно описав нову хворобу, яку назвав грошовим синдромом. Вона виникає у людей через надмірне переживання про гроші і виявляється у таких фізичних та психічних симптомах, як задишка, головний біль, нудота, висипка на шкірі, втрата апетиту, безпідставний гнів, нервозність і негативне мислення. «Тривога про гроші є причиною сильного стресу»,— пише д-р Гендерсон. (Джерело)

У Канаді почастішали випадки гонореї

За останні 5 років захворюваність на гонорею зросла на більш як 40 відсотків, хоча до того протягом 20 років вона постійно зменшувалась»,— сказано в канадській газеті «Сонце Ванкувера». Ця венерична хвороба може спричинити безпліддя, а її бактерія-збудник, «потрапивши через кров у суглоби, нерідко викликає запалення й опух, тобто гонорейний артрит». Крім того, як зазначається в газеті, ця бактерія стає опірною «до всіх антибіотиків». Тривогу викликає й те, що «поширення гонореї може призвести до розповсюдження ВІЛ, оскільки носії будь-якої венеричної інфекції більше схильні до зараження або передачі збудника СНІДу». Цікаво, що лікарі пов’язують збільшення кількості випадків гонореї з тим, що зникає страх перед ВІЛ-інфекцією. Як каже венеролог Дейвід Фісмен, «люди дедалі менше звертають увагу на те, з ким сплять і скільки в них партнерів». (Джерело)

Гірська хвороба

Гірська хвороба розвивається через брак кисню високо в горах. Атмосферний тиск там значно нижчий, тому в легені надходить замало кисню. Симптоми гірської хвороби, як правило, з’являються через чотири години після підняття на висоту і тривають від одного до чотирьох днів. Протягом цього періоду через брак кисню в крові виробляється більша кількість еритроцитів, і так певною мірою компенсується його нестача. Але коли людина дуже швидко піднімається на висоту або перенапружується, перш ніж її організм акліматизується, то в легенях або в мозку може накопичитися рідина. Якщо хворому не надати вчасно допомоги, такий стан може призвести до смерті. (Джерело)

Вітрянка вбиває дорослих

Вітрянка, одне з найпоширеніших інфекційних захворювань серед дітей, вбиває дедалі більше дорослих»,— говориться в лондонській газеті «Індепендент». Дані, опубліковані у «Брітіш медікал джорнел» показують, що на початку 1970-х років вітрянка була причиною 48 відсотків смертей серед дорослих, а у 2001 році ця цифра становила вже 81 відсоток. Професор Норман Ноа з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини застерігає: «Вивчення підтверджує, що від вітряної віспи помирає багато дорослих. (...) Наші дані — 25 смертей за рік [в Англії та Уельсі] — мабуть, нижчі, ніж у дійсності. (...) Якщо вітрянкою захворіє дорослий, то він мусить усвідомити: це не те саме, що в дитинстві. Дорослим загрожує серйозніша небезпека, і їм слід звернутися до лікаря якнайшвидше». Найбільша загроза існує для чоловіків у віці від 15 до 44 років. (Джерело)

Сибірка


Сибірка (антракс) - інфекційне захворювання, яке спричиняє спороутворююча паличка. Перші симптоми легеневої форми нагадують звичайну застуду. Через кілька днів симптоми загострюються: дихання стає утрудненим, наступає шок. Ця форма сибірки часто призводить до смерті.
Тим, хто міг заразитися, призначають антибіотики. Раннє лікування рятує життя; зволікання зменшує шанси вижити.
Пряме зараження від людини до людини практично неможливе і, мабуть, не трапляється взагалі.
У другій половині XX сторіччя сибірку перетворили на бойовий агент у кількох країнах, у тому числі в США і СРСР.
Вважають, що у 1989 році біологічною зброєю володіло 10 держав, а в 1995 вже 17. Невідомо, скільки з них мають штам сибірки. За даними уряду США, розпилення в повітрі 100 кілограмів спор сибірки над великим містом матиме такі ж згубні наслідки, як і застосування водневої бомби.

Віспа

Віспа. Інфекційна хвороба, яка легко поширюється. Її спричиняє вірус. Захворювання починається з високої температури, млявості, болю голови і болю у попереку. Пізніше з’являються пухирці, які потім нагноюються. Вмирає третина хворих. Віспу ліквідували по всьому світі у 1977 році. Повсюдну вакцинацію припинили у середині 1970-х років. Рівень імунітету у людей, яким зробили щеплення до того часу, невідомий, а можливо, імунітет взагалі не зберігся. Надійного методу лікування не існує. Збудник інфекції передається повітряно-крапельним шляхом. Ймовірне зараження через одяг або постільну білизну. З 1980-х років СРСР успішно почав програму продукування великих кількостей збудників віспи та пристосування їх для доставки міжконтинентальними балістичними ракетами. Були також спроби вивести більш отруйні і заразні штами.(Джерело)

Чума


Чума. Інфекційна хвороба, яка має великий коефіцієнт заразності. Її спричиняє мікроб. Смертельна легенева форма чуми починається сильним підвищенням температури, головним болем, слабістю і кашлем. Після цього наступає септичний шок, і, якщо хворого не лікувати антибіотиками, смерть майже невідворотна.
Передається повітряно-крапельним шляхом.
У XIV сторіччі протягом п’яти років у Китаї від чуми загинуло 13 мільйонів людей, а в Європі 20—30 мільйонів.
У 1950—1960-х роках і США, і СРСР розробляли методи застосування легеневої форми чуми. Вважається, що над створенням бойового штаму чуми працювали тисячі вчених. (Джерело)

Ботулізм

Ботулізм. Паралізує м’язи, спричиняється бактерією, що утворює токсини. Симптоми харчової форми: порушення зору, опущені повіки, нерозбірлива мова, утруднене ковтання і сухість у роті. Слабкість м’язів поширюється від плечей вниз. Параліч дихальних м’язів може призвести до смерті. Не передається від людини до людини. Вчасно вжита антитоксична сироватка полегшує перебіг хвороби і зменшує імовірність смерті. Саме ботулізм можуть застосувати у бойових цілях: не лише тому, що він найбільш отруйний з відомих на сьогодні біозасобів, але й тому, що його відносно легко виробляти і транспортувати. Крім того, хворі на ботулізм потребують довгого та інтенсивного лікування. Підозрюють, що кілька країн виробляють збудники ботулізму як зброю. (Джерело)

Атеросклероз

Артеріосклероз, або «ущільнення стінок артерій», вважається основною причиною смерті в багатьох країнах. Найпоширеніша форма цього захворювання — атеросклероз — виникає внаслідок відкладання в артеріях жирових утворень, котрі являють собою атеросклеротичні бляшки. Вони звужують просвіт артерії, що може призвести до повної закупорки судини бляшкою, яка сильно розрослася й розірвалась. Причиною повної закупорки може також бути блокування судини згустками крові (тромбами) або спазм м’язів артеріальних стінок. Особливо небезпечне утворення бляшок на стінках вінцевих артерій, які живлять серцевий м’яз. У результаті через недостатнє його кровопостачання виникає стенокардія — сильний, стискаючий біль у грудях, який часто з’являється після фізичного навантаження. Якщо вінцева артерія цілком перекриється, це може призвести до серцевого приступу та змертвіння серцевого м’яза. У випадку серйозного приступу серце може цілком зупинитися. До факторів ризику при атеросклерозі належить куріння, емоційні стреси, діабет, ожиріння, брак фізичного навантаження, гіпертонія, жирна їжа, спадковість.(Джерело)

Апное


Апное - тимчасове припинення дихальних рухів, зумовлене гальмуванням дихального центру, розташованого в довгастому мозку. Центральне апное характеризується порушенням дихання внаслідок того, що мозок не дає команди дихати ритмічно. При обструктивному апное відбувається перекриття верхніх дихальних шляхів у ділянці гортані. Змішане апное носить ознаки двох попередніх типів захворювання і є найбільш поширеним. Хворі на апное настільки сильно страждають від недосипання, що почуваються практично так само, як люди, котрі не сплять щоночі!
Життя хворого на апное повне небезпек: він може відключитися на роботі або за кермом автомобіля. Такі хворі нерідко страждають від гіпертонії, мають збільшене серце і підвищений ризик інсульту та паралічу серця. За підрахунками д-ра Вільяма Демента із Станфордського університету, 3800 американців вмирають кожного року від серцево-судинних хвороб, причиною яких є апное.
Хоча ця хвороба найбільш поширена серед чоловіків із зайвою вагою, яким за 40, проте від неї страждають люди у будь-якому віці, і навіть малі діти. Існує декілька методів лікування апное, однак лікувати це захворювання слід обов’язково під наглядом медиків. Найефективнішим серед нехірургічних методів лікування обструктивного апное є застосування апарату для створення позитивного тиску в дихальних шляхах. Цей апарат повинен настроювати лікар. Пацієнт одягає на ніч маску, і за допомогою регулятора тиску в його дихальні шляхи надходить потрібна кількість повітря, що запобігає апное. Якщо такий метод не дає позитивних результатів, існує кілька хірургічних можливостей лікування цієї хвороби, в тому числі із застосуванням лазеру або радіохвиль для видалення зайвих тканин з гортані. (Джерело)