понеділок, 23 березня 2015 р.

Синдром сухого ока



Збірна назва захворювання викликаного порушенням зволоження передньої поверхні ока (рогівки) слізною рідиною. У нормі людина здійснює більше 20 мигальних рухів за секунду. У результаті цього передня поверхня ока постійно зволожується і очищується слізною рідиною. Під час роботи за комп'ютером частота мигання зменшується щонайменше у три рази. При цьому поверхня рогівки "висихає". Синдром сухого ока розвивається через деякий час роботи за комп'ютером і проявляється печінням в очах, почервонінням кон'юнктиви, появою судинної сітки на бічних поверхнях очей. Якщо при виникненні цих ознак робота за комп'ютером припиняється, то симптоми регресують. Однак під час тривалої роботи за комп'ютером вищевказані симптоми стають більш стійкими і не зникають після припинення роботи за комп'ютером. Пояснюється це приєднанням інфекції та порушенням трофіки оболонок ока, спричинені недостатнім зволоженням очей слізної рідиною. (Джерело)

неділя, 22 березня 2015 р.

Наномедицина

Молода наука, яка застосовує результати нанотехнологій (пристрої, препарати, діагностикуми, біосенсори) в практичній діяльності людини. Нанотехнології знайшли застосування також у медичному приладобудуванні для обробки даних за контролем здоров’я, що поліпшує якість роботи та діагностики медичних працівників. На біологічну активність наноматеріалів впливають фактори, серед них - фізико-хімічні властивості, розмір та площа поверхні. Наночастинки виявляють відмінні властивост від звичайних макророзмірних матеріалів. Наноматеріали є поверхнево-активними речовинами. Особливе медико-соціальне значення має впровадження результатів нанотехнологій для підвищення ефективності лікування серцево-судинних захворювань. У клініці серцево-судинних захворювань нанотехнології застосовують для їх молекулярної візуалізації або діагностики таких патологій, як ішемічна хвороба, інфаркт міокарду, міокардит тощо; цільової доставки лікарських засобів (наночастинки перфторкарбону, ліпосоми тощо); з метою лікування проявів атеросклерозу (ліпоблокатори); профілактики і лікування тромбозів і їх наслідків (створення "супераспірину"). Більше інформації дізнайтесь ТУТ.


субота, 21 березня 2015 р.

Геноміка

Це наука, яка вивчає генну структуру живих організмів. Кожна клітина містить багато життєво необхідних елементів. Одним з них є ген. Людина має приблизно генів, сукупність яких визначає колір і структуру волосся, колір шкіри, очей, зріст й інші особливості зовнішнього вигляду. Від генів великою мірою залежить навіть те, як в майбутньому функціонуватимуть внутрішні органи людини.Учені сподіваються, що невдовзі вони зможуть визначати гени, які зумовлюють схильність до хвороб. Наприклад, чому рак уражає не всіх або чому один і той же різновид раку неоднаково прогресує різних людей. Знання з геноміки також допоможуть з’ясувати, чому ті самі ліки одним допомагають, іншим ні.

пʼятниця, 20 березня 2015 р.

Рентгенодіагностика

  Уже понад 30 років лікарі послуговуються комп’ютерними томографами. За допомогою цих приладів можна отримати тривимірне пошарове зображення внутрішніх органів чи кісток людини. Таке зображення використовують для діагностики захворювань та дослідження різноманітних новоутворень. Хоча й досі тривають суперечки стосовно того, чи варто використовувати рентгенівські промені в діагностиці, все ж медики вважають, що незабаром ця передова технологія займе своє належне місце в медицині. Спеціаліст з рентгенології, що працює в лікарні при Чиказькому університеті, Майкл Венньєр говорить: «Просто голова йде обертом, коли думаєш про останні досягнення науки». Нині комп’ютерні томографи працюють швидше, дають точніші зображення, а також вони стали доступнішими. Швидкість томографа має особливе значення під час сканування серця. Оскільки серце постійно б’ється, раніше зображення виходило розмитим і його було важко читати. Як пояснює журнал «Нью саєнтист», нові сканери створюють чітке зображення завдяки тому, що «обертаються навколо тіла лише за третину секунди, тобто швидше, ніж серце робить одне скорочення». Найновіші сканери дають можливість побачити не лише анатомічні особливості внутрішніх органів, але й перевірити біохімічну активність їхніх окремих ділянок. Отож, використовуючи цей метод, лікарі можуть виявити рак на ранній стадії. (Джерело)

четвер, 19 березня 2015 р.

Роботи-хірурги

  Надскладні роботи в медицині — це вже не фантастика, а реальність. Адже сьогодні за допомогою роботів проводять тисячі операцій. Часто хірурги, послуговуючись дистанційним управлінням, вправно керують кількома «руками» робота, що споряджені відеокамерами, скальпелями, ножицями, інструментами для припікання тощо. Роботи-хірурги уможливили виконання найскладніших операцій з величезною точністю. «Лікарі помітили, що пацієнти, яких прооперували з використанням роботів, значно ліпше почуваються, аніж ті, котрим зробили операцію традиційним методом. Ці пацієнти втрачають менше крові, не зазнають сильного болю, також вони рідше страждають від різних ускладнень і швидше одужують»,— говорилося в журналі «Ньюсуїк». (Джерело)

середа, 18 березня 2015 р.

Шкода третинного куріння

Вчені США досліджують, чим небезпечне так зване третинне куріння, тобто вдихання частинок тютюнового диму, які осіли на поверхнях і змішалися з пилюкою у квартирах, готельних номерах і транспортних засобах. Накопичуючись, такі частинки з часом можуть ставати більш токсичними. (Джерело)

вівторок, 17 березня 2015 р.

Озостомія

В «Езаме», бразильському журналі для ділових людей, опублікували слова стоматолога Ане Крістіне Колбе: «Можна без перебільшень сказати, що [поганий запах з рота] ламає чимало кар’єр». Леандру Сердейра, начальник бюро з працевлаштування зауважив: «У крайньому випадку люди раз за разом втрачають роботу, так і не здогадуючись про справжню причину». За даними дослідження, проведеного у двох великих бразильських містах, 40 відсотків опитаних страждають від озостомії, тобто поганого запаху з рота. Одні з найголовніших факторів, що спричиняють таку проблему — стрес і їжа з недостатнім вмістом харчових волокон. Аби до певної міри зарадити цьому, д-р Колбе пропонує кілька днів відпочити і споживати більше овочів. У разі нагальної потреби, працівники, котрі страждають від озостомії, відчують поліпшення за короткий час, коли полоскатимуть горло водою з невеликою кількістю перекису водню. (Джерело)

понеділок, 16 березня 2015 р.

Небезпека ВІЛ

Як повідомлялося у газеті «Джапан ньюс», виявити усі зразки зараженої крові за допомогою тестів технічно складно. Це повідомлення з’явилося після того, як 2013 року один 60-річний чоловік заразився ВІЛ-інфекцією через перелиту кров. Існує так званий період вікна, коли у донорській крові неможливо виявити ВІЛ.(Джерело)

неділя, 15 березня 2015 р.

Вплив деперсії на організм

Як показало дослідження у Норвегії, в ході якого упродовж 11 років було обстежено близько 63 000 норвежців, депресія може збільшувати ризик серцевих захворювань майже на 40 відсотків. У повідомленні Європейського кардіологічного товариства наводилися слова одного з керівників дослідження. Фахівець зазначила, що внаслідок депресії в організмі зростає рівень гормонів стресу, котрі можуть призвести до серцевих захворювань. Крім того, за її словами, через депресію людині важко дотримуватися рекомендацій щодо покращення здоров’я.(Джерело)

субота, 14 березня 2015 р.

Запліднення ін вітро

Пробірки з замороженими людськими ембріонамиВ Канаді клініки репродуктивної медицини стикаються з питанням морального та юридичного характеру: «Що робити із замороженими людськими ембріонами, власників яких вже неможливо відшукати?» Повідомлялося, що лише в одній з таких клінік зберігається 1000 життєздатних ембріонів. Вони належать пацієнтам, котрі вдалися до запліднення ін вітро, а потім «просто зникли».

пʼятниця, 13 березня 2015 р.

Наш організм сам себе лікує

За словами професора Ґустава Добоса, старшого консультанта при Шахтарській лікарні міста Ессена (Німеччина), «людський організм здатний самостійно побороти 60—70 відсотків захворювань». Для цього він виробляє близько 30—40 «ліків», приміром кортизон або ж речовини, які попереджають утворення каменів у нирках. Вчені ще не до кінця дослідили всі механізми самозцілення, проте дещо їм уже відомо. Наприклад, вони зрозуміли, що в цілому лікувальний ефект досягається «завдяки складній взаємодії Т-лімфоцитів з гормонами, які виконують роль посередника при передачі інформації», говориться вжурналі «Віталь» (нім.). У ньому зазначається, що «велику роль також відіграють емоції та настрій людини», і що стрес та особисті проблеми можуть «надовго ослабити роботу імунної системи». (Джерело)

четвер, 12 березня 2015 р.

Передача інфекції

Заразитися інфекційною хворобою можна, навіть просто покористувавшись краном або порозмовлявши по телефону»,— говориться у лондонській газеті «Ґардіан». Науковці з Арізонського університету (Тусон, США) повідомляють, що, коли при сильній простуді хворий, висякавши ніс, відкриє кран, аби помити руки, то може залишити «на його ручці понад 1000 вірусів». Багато з цих вірусів пізніше передаються особі, яка наступною користуватиметься краном, особливо коли потім вона торкне рукою рота, носа чи очей. Тести на бактерії та бактеріальні віруси виявили, що «через телефонні трубки передається 39% бактерій та 66% вірусів, а через ручки кранів — відповідно 28% і 34%». Пізніше при дотику зараженим пальцем до нижньої губи понад третина цих мікробів потрапляє в організм. Через немиті руки таким шляхом передаються ротавіруси, що викликають інфекційні захворювання, та бактерії сальмонели, збудники діареї. (Джерело)

Сонцезахисні креми та рак

«Сонцезахисні креми з високим фактором захисту дають людям оманливе почуття безпеки і збільшують ризик захворіти на рак — повідомляє лондонська газета «Таймс». «Це тому, що вони довше перебувають на сонці і довше піддаються впливу радіації». Дослідники з Європейського інституту онкології, розташованого в Мілані (Італія), виявили: ті, хто використовує крем із фактором захисту 30, проводять на сонці на 25 відсотків більше часу, ніж ті, хто використовує крем із фактором захисту 10. Філіп От’є, ініціатор цього вивчення, говорить: «Серед широкого загалу не було виявлено, що вживання сонцезахисного крему проти раку, а саме меланоми, приносить позитивні результати, але ми маємо переконливі дані, які виявляють тісний взаємозв’язок між тривалістю перебування на сонці під час відпочинку і раком шкіри. Медики застерігають, щоб люди не перебували довго на сонці, незалежно від фактора захисту сонцезахисного крему. Крістофер Нью, керівник програми боротьби з раком, яку проводить Британське управління медичної освіти, радить: «Не припиняйте вживати сонцезахисні креми, але пам’ятайте: якщо ви їх вживаєте, це не означає, що вам можна довше загоряти». (Джерело)

Діти і сон

Батькам слід не тільки визначати, коли діти шкільного віку повинні лягати спати, але й стежити за тим, чим діти займаються перед сном»,— говориться в журналі «Батьки» (англ.). «Телевізор, комп’ютерні ігри й відеоігри та Інтернет — усе це стимулює діяльність дитячого мозку на довший час. Та й через багато позаурочних обов’язків вони не можуть закінчити домашнього завдання раніше». Дослідження показують, що недосипання часто по-різному впливає на дітей і на дорослих: діти стають гіперактивними і неконтрольованими, тимчасом як дорослі — сонливими й тихими. Тому в школі діти, які недосипають, не можуть зосереджуватися, концентруватися на чомусь, запам’ятовувати те, що вчать, чи розв’язувати задачі. Фахівці говорять, що батьки повинні визначати час, коли дітям слід лягати спати. Треба, щоб діти зрозуміли: цього часу потрібно дотримуватися, а не лягати спати тоді, коли вже вичерпалися сили або немає чим зайнятися. (Джерело)

Всесвітня проблема СНІДу

Згідно з новим звітом ООН, по цілому світі «понад 50 мільйонів чоловік інфіковано ВІЛ — таке населення має Великобританія — і 16 мільйонів вже померло», говориться в канадській газеті «Ґлоб енд мейл». «Дослідження у дев’яти африканських країнах виявило, що тепер цією хворобою заражено на 20 відсотків більше жінок, ніж чоловіків», крім того, «ймовірність зараження ВІЛ дівчат-підлітків у п’ять разів більша, ніж хлопців-підлітків». Пітер Піо, виконавчий директор Спільної програми ООН з боротьби проти ВІЛ та СНІДу, говорить, що ситуація у Східній Європі «стає щораз критичнішою». У звіті вказано, що «на території колишнього Радянського Союзу коефіцієнт інфікованості ВІЛ за останні два роки зріс у понад два рази, а це найстрімкіший зріст у світі». Фахівці говорять, що таке явище є наслідком поширення внутрішньовенного вживання наркотиків у цьому регіоні. По всьому світі більше половини ВІЛ-інфікованих «заражається цим вірусом до 25 років і зазвичай помирає, не доживши до 35». (Джерело)

Як комахи передають нам хвороби

Існує два способи, якими комахи переносять хвороби. Перший — механічний. Так само, як люди на взутті заносять в дім бруд, «мухи несуть на лапках безліч мікроорганізмів, які у певних кількостях спричиняють захворювання», говориться у «Британській енциклопедії». Наприклад, мухи підхоплюють збудників на купках калу і переносять їх, сідаючи на їжу чи посуд. Через це люди заражаються такими виснажливими і навіть смертельними захворюваннями, як тиф, дизентерія і холера. Мухи теж поширюють трахому — головну причину сліпоти у світі. Збудник цього захворювання викликає сліпоту, вражаючи рогівку (передня частина прозорої оболонки ока). У світі від цього лиха страждає приблизно 500 мільйонів людей. Вважають, що таргани теж переносять хвороби, оскільки водяться у бруді. Крім того, спеціалісти пов’язують сильне поширення астми, особливо серед дітей, з алергією на тарганів. Ось, приміром, п’ятнадцятирічна Ашлі. Вона часто не спить ночами, бо задихається від астматичних приступів. Коли лікар хотів послухати її легені, зі сорочки Ашлі випав тарган і побіг по столі. (Джерело)

Хвороба Гантінґтона

  Хворобу Гантінґтона названо ім’ям д-ра Джорджа Гантінґтона, який першим описав її симптоми 1872 року. Для цієї недуги характерні незначні зміни особистості та поведінки, які з розвитком хвороби стають дедалі очевиднішими. Симптоми бувають різні: від частої зміни настрою і дратівливості до депресії та нестямних вибухів гніву. Хворим також може дошкуляти мимовільне сіпання тіла й слабкість у руках та ногах. У жертв цієї недуги порушується координація рухів, вони стають дедалі незграбнішими. Мова їхня робиться нерозбірливою. Їм важко ковтати, а також запам’ятовувати та концентруватися. Такі прості зазвичай справи, як навчання, організовування чогось та розв’язання проблем, стають тепер обтяжливими або й взагалі неможливими. З бігом часу симптоми недуги лише посилюються і стан хворого постійно погіршується. Тож йому неминуче доведеться залишити роботу, а згодом він навіть не зможе піклуватися про себе. Хворі часто неймовірно боляче сприймають таку зміну в житті. «Колись я будував доми,— розповідає Білл, який страждає від хвороби Гантінґтона,— а тепер взагалі нічого не роблю й почуваюсь жахливо». (Джерело)

Ще одна небезпека переливання крові

У недавньому повідомленні для преси Французьке агентство контролю за якістю медикаментів зазначило, що ризик передачі пріонів при переливанні крові дещо вищий, ніж вважалося раніше. Пріони — це білки, які, ймовірно, спричиняють хворобу Крейцфельда-Якоба, людський різновид коров’ячої губковидної енцефалопатії, або коров’ячого сказу. Це смертельний нейродегенеративний розлад, від якого не існує ліків. Учені дійшли вищезгаданого висновку після ретельного дослідження двох випадків зараження цією хворобою мешканців Великобританії. Як говорять медики, очевидно, причиною цього захворювання стало переливання крові. До появи клінічних симптомів хворобу Крейцфельда-Якоба практично неможливо діагностувати. (Джерело)

Хронічне переїдання

Ті, хто має хворобливу схильність до переїдання, споживають надмірну кількість їжі. Однак, на відміну від хворих на булімію, вони не викликають у себе блювоти чи проносу. Тому у таких людей виникають проблеми із зайвою вагою. Тож дехто з них після переїдання починає виснажувати себе голодом чи важкими фізичними вправами. Коли дівчині вдається завдяки цьому зберігати стабільну вагу, ні родичі, ні друзі не здогадуються про її проблему. Для анорексії, булімії чи переїдання характерне нездорове ставлення до їжі. Одна дівчина каже: «Їжа — наш таємний друг і, напевно,— єдиний близький друг». Інша ж розповідає: «Коли я їм, то забуваю про все на світі. Здається, їжа стає найголовнішим у житті, адже вона приносить таке блаженство. Але потім приходить почуття вини і глибокого пригнічення». Навіть якщо хвора не викликає в себе блювання чи проносу, переїдання небезпечне для здоров’я. Воно може призвести до діабету, гіпертонії, серцевих та інших захворювань, а також негативно вплинути на психіку. (Джерело)

Булімія

Хвора на булімію постійно переїдає. Скажімо, лише за дві години дівчина може спожити аж 15 000 калорій! Після цього вона викликає в себе блювоту або приймає проносні чи сечогінні препарати. Як правило, хворі на булімію приховують свою звичку переїдати. «Коли я приходила зі школи і вдома нікого не було, я накидалася на їжу,— зізнається дівчина, яка страждала на булімію.— Потім старанно все прибирала, щоб ніхто не дізнався, скільки я з’їла». Однак після цього в неї з’являлося почуття вини. «Мені ставало страшенно соромно за свій учинок,— пригадує вона,— але я потішала себе тим, що можу легко виправити ситуацію. Я йшла в туалет і вибльовувала все, що з’їла. Це приносило мені полегшення і додавало впевненості в собі» Хоча може здаватися, що штучно викликані блювота чи пронос корисні, насправді вони можуть бути досить небезпечними. Наприклад, надуживання проносним призводить до інфекцій, зменшення проникності кишкової стінки чи запалень. А наслідком частого блювання зазвичай стає зневоднення, псування зубів, пошкодження стравоходу, а то й серцева недостатність. (Джерело)

Анорексія

Дівчина, хвора на анорексію, може бути дуже худою, але коли дивиться на себе в дзеркало, то бачить непривабливу товстушку. Аби схуднути, вона не зупиняється ні перед чим. «Я рахувала кожну калорію,— розповідає одна дівчина.— Я старанно планувала, що їстиму протягом тижня, і не раз навмисне пропускала обід чи вечерю, а коли мені здавалося, що я спожила зайві калорії, то виснажувала себе фізичними вправами. За день я могла прийняти до шести проносних таблеток». Симптоми анорексії з’являються досить швидко. Серед них не лише різке зменшення ваги, але й випадання волосся, сухість шкіри, втома та втрата щільності кісток. Крім того, менструації стають нерегулярними, а іноді припиняються на декілька місяців. Хоча на перший погляд ці симптоми можуть видатися несерйозними, все ж пам’ятай: анорексія призводить до смерті. Як показало одне вивчення, майже 10 відсотків хворих на анорексію помирає внаслідок порушення функцій внутрішніх органів чи інших проблем, пов’язаних з неналежним харчуванням. (Джерело)

Що криється в старих подушках?

Арт Такер, провідний клініцист лікарні Barts у Лондоні, стверджує, що під чистою наволочкою може «бути щось дуже бридке». Звіт про дослідження цього вченого опублікувала лондонська газета «Таймс». У звіті зазначалося, що після двох років використання третину ваги подушки «складають живі й мертві пилові кліщі, екскременти пилових кліщів, шматочки мертвої шкіри, а також бактерії». Подушки накопичують алергени і є добрим середовищем для мікробів та кліщів. Як вирішити цю проблему? «Кліщі... висихають і гинуть під дією сонячного світла,— говориться в «Таймс»,— а отже, ефективним у боротьбі з ними є старий звичай провітрювати постіль». Мило не вбиває цих комах. Щоб їх позбутися, подушки треба випрати у воді при температурі понад 60 градусів і добре виполоскати. (Джерело)

Перемога над чумою великої рогатої худоби

Організація Об’єднаних Націй відзначила перемогу над чумою великої рогатої худоби. Це «перше захворювання тварин, знищене завдяки зусиллям людини, і друге після віспи захворювання, яке було повністю викоренене» (ПРОДОВОЛЬЧА ТА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ, ІТАЛІЯ). (Джерело)